Sofas
-
Observation PC2140699 Reclining Power Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining sofa with drop-down table serves up both, plus a richly relaxed sense of style. Its chocolate-hued velvet upholstery is ultra soft, with a plush waffle weave for an added layer of interest. The overstuffed pillow top armrests are custom made for lazy afternoon catnaps. A one-touch power control takes the pleasure of reclining to a higher level, while cup holders and USB charging help keep essentials close by.
$949.95
$1,619.95
Save $670.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Observation |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB charging port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Drop-down table with 2 cup holders and magazine pouch • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 85 inch(es) / 215.9 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 223.99 lb(s) / 101.6 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 85 inch(es) / 215.9 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 233.01 lb(s) / 105.69 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934298 |
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this sectional is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
Craving a simple spot to relax and recharge? This reclining loveseat encourages you to take a break from the + More
-
There's no need to sacrifice looks for comfort—this power rocker recliner serves up both, plus a richly + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
$1,549.95
Save $650.00
$899.95
Observation PC2140696 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining loveseat with console serves up both, + More
-
There's no need to sacrifice looks for comfort—this power rocker recliner serves up both, plus a richly + More
